Unit Rates Worksheet pdfs

Searching:
Download
Unit Rates Worksheet - Fast Download

Download Unit Rates Worksheet from our fatest mirror

Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons - Weebly

9287 dl's @ 6138 KB/s

pdf
Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons - Weebly

Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons 1. Find the unit rate for each situation. a) driving 180 km in 3 hours b) 54 hot dogs for 18 people c) 160 words typed in 4 m inutes

http://joplinalgebra.weebly.com/uploads/5/0/3/3/5033372/unit_rate_practice.pdf

Date added: November 25, 2012 - Views: 373

pdf
Ratios and Unit Rates Worksheet Rate This!

Ratios and Unit Rates Worksheet Rate This! The table below shows students’ reading preferences: Harry Potter 35 students Twilight 25 students Percy Jackson 40 students

http://www.shmoop.com/pre-algebra/handouts/ratios-percentages/ratios-and-unit-rates-questions.pdf

Date added: February 24, 2012 - Views: 448

pdf
Unit Rates/Prices Worksheet - Slow and Steady Wins the Race!

Unit Rates/Prices Worksheet Jeff wants to buy a phone card for long-distance calls. He can buy a 200-minute card 1.) for $10.00 or a 300-minute card for $12.00. Which card is the better value? Show your work. Answer _____ Tyrone travels ...

http://arlingtonrobinson.weebly.com/uploads/3/9/3/2/3932951/unitrates-pricesworksheet.pdf

Date added: October 17, 2012 - Views: 217

pdf
Gr6-8 Savvy Shopping Unit Pricing Worksheet STUDENT VERSION

1 SAVVY SHOPPING Unit Pricing Worksheet Find the unit price for each item in the group. Which item offers the consumer the most product for his/her money?

http://www.tdbank.com/wowzone/lessons/Savvy_Shopping_unit_pricing_student(6-8).pdf

Date added: November 12, 2012 - Views: 125

pdf
Unit Rates and Ratios Independent Practice Worksheet

Unit Rates and Ratios - Independent Practice Worksheet Complete the following problems. 1. Susan tips at the rate of $75 to 5 waiters. How many waiters will she be tipping, if she can afford a $90 tip? 2. The mobile company charges $180 for an hour of

http://www.mathworksheetsland.com/6/2unitrate/ip.pdf

Date added: January 21, 2013 - Views: 189

pdf
Name: Date Topic : Unit Rates- Worksheet 1 Determine the rate

Topic : Unit Rates- Worksheet 5 Determine the rate 1. A 16 kg bag of watermelon for $8 _____ per kg 2. 800 miles in 5 hours _____ miles per hour 3. Type 700 words in 10 minutes _____ words per minute 4. 500 jumps for 2 hours ...

http://www.mathworksheetsland.com/6/grade6-4-5pack.pdf

Date added: March 13, 2013 - Views: 4

pdf
ratios and unit rates 2 - Vista Charter Middle School

Ratios and Unit RatesWorksheet #2 1) Harold bought 5 apples for 5) Ashley spent 20 minutes typing $1.30. What is the unit price? a 3,000 word essay.

http://www.vistacharterschool.org/apps/download/f5d2Rqwju9KYo6nG4YmDuI6Nfkh41twmPiEezVNQRREJWbbr.pdf/Ratios%20and%20Unit%20Rates%20Worksheet.pdf

Date added: February 5, 2014 - Views: 1

pdf
Ratios and Unit Rates Worksheet Answer Key Rate This!

Ratios and Unit Rates Worksheet Answer Key Rate This! The table below shows students’ reading preferences: Harry Potter 35 students Twilight 25 students

http://www.shmoop.com/pre-algebra/handouts/ratios-percentages/ratios-and-unit-rates-answers.pdf

Date added: March 2, 2012 - Views: 169

pdf
Traditional Math Unit Cost Worksheet - Wikispaces

Traditional Math Unit Cost Worksheet . 1. A set of tires for your car costs $435.00. What is the cost for 1 tire? Answer: $435.00 ÷ 4 = $108.75

http://maine-math-in-cte.wikispaces.com/file/view/CA_03_Unit_Cost_WS1.pdf

Date added: July 2, 2012 - Views: 484

pdf
Name Date - Worksheet Library

© Worksheet Library Basic Skills: Unit Rates Independent Practice 2 1. 240 hours work in 40 days _____ hours per day 2. 60 questions in 10 minutes _____ questions per minute 3. 20 apples in 4 bags _____ apples in each bag 4. 96 books in 8 shelves

http://www.worksheetlibrary.com/subjects/math/measurement/admeasurement/wlmeas21a.pdf

Date added: November 29, 2011 - Views: 162

pdf
P-7 Unit Rates - WWPS.org

P-7 Unit Rates Name _____ Per. ____ Algebra Finding unit Rates When the denominator of a rate is 1, we call the rate a unit rate.

http://resources.wwps.org/wwhs/pfretheim/PreAl%20worksheets/P-7%20Unit%20Rates.pdf

Date added: October 22, 2011 - Views: 154

pdf
Find the Unit Rates | 6th Grade Ratio Worksheets

Unit Rates A unit rate is basically a ratio that is part-to-one. For example, let’s say that Toby drove 600 miles in 12 hours. Find his unit rate. That means that we want to find out how far he drove in one hour.

http://www.k12mathworksheets.com/ratios/gr6_unit_rates.pdf

Date added: July 27, 2013 - Views: 33

pdf
Be a Smart Shopper- Unit Prices Worksheet ( PDF , English)

Be a Smart Shopper – Use Unit Prices Look for unit prices on store shelves. Here are some examples... Save money by comparing prices! STRAWBERRY YOGURT

http://www.cdph.ca.gov/programs/wicworks/Documents/NE/WIC-NE-Heal-WorksheetUnitPrices.pdf

Date added: February 6, 2012 - Views: 87

pdf
Unit Rates and Ratios Worksheet #2

instructor Date WEB When finished, take time for questions and then move on to the individual work. Ratios and Proportions- Ratios and Unit Rates Questions

http://www.pkwy.k12.mo.us/homepage/kkoch/file/Unit%20Rates%20and%20Ratios%20Worksheet%20%232.pdf

Date added: April 19, 2014 - Views: 1

pdf
Worksheet 2d Name Per. Math 8 Date Unit Price Teacher Find ...

Worksheet 2d Name _____ Per. _____ Math 8 Date_____ Unit Price Teacher _____ Find the Unit Price for each. Round to the nearest cent. 1. 3 cans of cat food for $0.85 2. 14 ounces of olive oil for $3.59 3. 8.5 pounds of ground beef for $19.00 4. 4 ...

http://www.midlakes.org/webpages/dkelly/files/Worksheet%202d.pdf

Date added: May 29, 2013 - Views: 5

pdf
Reteaching 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning

Reteaching 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units. The cost for 10 copies is $1.50. The rate is $1.50/10 copies ($1.50 per 10 copies). A unit rateis a rate that has a denominator of 1.

http://lileyteam.yolasite.com/resources/5.2%20worksheet.pdf

Date added: November 24, 2012 - Views: 3

pdf
Examples of Problems for Solving Unit Rates Teacher Copy

Examples of Problems for Solving Unit Rates Teacher Copy Draw a tape diagram or a double number line diagram to prove answers. 1. Ashley went to the store to buy oranges.

http://www.graniteschools.org/depart/teachinglearning/curriculuminstruction/math/elementarymathematics/K6%20Support%20Documents/6th%20Grade%20Support/Examples%20of%20Problems%20for%20Solving%20Unit%20Rates.pdf

Date added: April 18, 2012 - Views: 50

pdf
LESSON PLAN (Linda Bolin) - Granite School District - default2

LESSON PLAN (Linda Bolin) Lesson Title: Ratios, Unit Rates, and Proportions Course: Pre-algebra Date December Lesson 1 Utah State Core Content and Process Standards:

http://www.graniteschools.org/depart/teachinglearning/curriculuminstruction/math/secondarymathematics/PreAlgebra%20Lessons/18-NewPreAlgLessonDDec1Ratio,Rate,Proportion.pdf

Date added: February 20, 2012 - Views: 78

pdf
Unit Price Worksheet resized - teacher web

Unit Price Worksheet 1 liter = 33.81 fluid ounces Calculate the Unit Price and circle the best value based on the unit price 1. Green Beans: a.

http://teacherweb.com/NY/StMartindePorres/MissVaczi/UnitPrice9questions.pdf

Date added: January 29, 2012 - Views: 296

pdf
Unit Rates - Westminster School District

Unit Rates Estimate each unit rate 1. 13 tacos for 4 people 2. 21 problems in 10 minutes 3. $49.75 for 5 hours 4. 121 students in 3 buses 5.

http://eclass1.wsd.k12.ca.us/moodle/pluginfile.php/3577/mod_resource/content/1/Unit_Rates.pdf

Date added: October 30, 2012 - Views: 12

pdf
Proportions Date Period - Kuta Software LLC

©Z T2U061 s2W AKku ftFa a 6Sno6f ptKwGaHr ue D RLHLzCx. o 1 ZA0lzlD br siNgRhit fs O 1rse4sIe HrVvNePdB.F k 4MTaedCeP lw Aixt Ahm vIontfVifn Ai3t je 4 LPVr1es- rA jl Fgvefb2r Wa3.A Worksheet by Kuta Software LLC

http://www.kutasoftware.com/FreeWorksheets/PreAlgWorksheets/Proportions.pdf

Date added: December 22, 2011 - Views: 256

pdf
Unit Rates and Ratios of Fractions Matching Worksheet

Unit Rates and Ratios of Fractions - Matching Worksheet Match the word problems to their answers. Write the letter of the answer that matches the problem. Note: the units have been removed. _____ 1. Emma drank 1/4 of a milk shake in 1/12 of

http://mathemantics.com/mathclass/pdf/matching.pdf

Date added: February 24, 2014 - Views: 1

pdf
6-1 Ratios and Rates - Glencoe

Rates per gallon or cents per pound. A rate with a denominator of 1 is called a unit rate. 2 3 Ratios and Rates (Pages 264–268) NAME _____ DATE _____ PERIOD _____ Example Practice 6-1 Jane buys 6 cans of soda for $1.74. Express ...

http://www.glencoe.com/sec/math/prealg/prealg05/study_guide/pdfs/prealg_pssg_G044.pdf

Date added: February 1, 2012 - Views: 63

pdf
Exercise Worksheets - Dufferin-Peel Catholic District School ...

Worksheet #18 Ratios & Rates Write each ratio as a fraction in low-est terms. 1 2 5 9 4 8 12 3 6 7 10 11 Find the unit rate. 30 feet to 60 feet 45 mph to 25 mph 6 minutes to 16 minutes $300 to $450 21 females to 51 males $4.20 for 36 potatoes 72 correct answers out of

http://dpcdsb.org/NR/rdonlyres/B2C31F51-1F9D-478A-B8E2-936134309271/27723/MFM1P1skillsreview.pdf

Date added: May 8, 2012 - Views: 90

pdf
Tutor-USA.com Worksheet Pre-Algebra Date: Ratios and Unit Rates

Tutor-USA.com Worksheet ame: Pre-Algebra Date: Ratios and Unit Rates www.tutor-usa.com ©Tutor-USA.com All Rights Reserved www.tutor-usa.com Write the ratio in simplest form in three ways. 1) hearts to smiley faces 2 ...

http://tutor-usa.com/sites/default/files/ws/pdf/pre-algebra/pa6-rates-ratios-unit-rates.pdf

Date added: June 2, 2013 - Views: 3

pdf
LESSON Problem Solving Ratios, Rates, and Unit Rates

7-2 Ratios, Rates, and Unit Rates LESSON Find each unit rate. 1. 4860 mi in 15 days 2. $15 for 3 hours 3. $3.90 for 10 lb of oranges 4. 630 desks in 18 rooms 5. 320 mi on 16 gal of 6. 576 heartbeats in 8 min gasoline

http://mrwalkerhomework.wikispaces.com/file/view/7-2+Problem+Solving.pdf

Date added: November 8, 2012 - Views: 33

pdf
Unit Rates Project: Due - Killian Elementary School

Unit Rates Project: Due _____ Today you will begin working on a project that will show your understanding of unit rates. You will be calculating unit rates of products that you can buy at the grocery store. Your task is ...

http://killian.rowlandschools.org/ourpages/auto/2011/11/15/52033833/Unit%20Rate%20Project.pdf

Date added: January 20, 2013 - Views: 4

pdf
LESSON Practice Ratios, Rates, and Unit Rates

5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates LESSON 1. Copper weighing 4480 kilograms has a volume of 0.5 cubic meters.What is the density of copper? 896 m 0 3 kg 2. Yoshi’s yogurt contains 15 calories per ounce. How many calories are in an 8-ounce container of Yoshi’s yogurt?

http://small7thgrademath.weebly.com/uploads/4/9/7/7/4977774/5_2_unit_rate.pdf

Date added: December 7, 2013 - Views: 3

pdf
Name: Topic : Unit Rates- Worksheet 1 Determine the rate A 9 ...

Name: Topic : Unit Rates- Worksheet 1 Determine the rate A 9-kg bag of mangoes for $12 per kg Type 1500 words in 30 minutes words per minute 500 calories for 5 servings of

http://middleschool.swampscott.k12.ma.us/Pages/SwampscottMS_Teachers/bbms_belson/Classwork%20-%20Extra%20Credit%20$5%20for%20every%20correct%20answer.pdf

Date added: March 19, 2014 - Views: 1

pdf
Sixth Grade: Mathematics Unit #2: Meaning of Fractions ...

15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.” (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.) 3. Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning

http://gomaisa.org/sites/default/files/6th-Grade-Math-Unit-2.PDF

Date added: February 17, 2013 - Views: 19

pdf
Practice 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning

Unit Rates and Proportional Reasoning. Practice Course 2 Lesson 5-2 . Title: C3-PRAC_C2_Ch5_ad Author: Team2-9 Created Date: 20120108215352Z ...

http://dianeroyer.weebly.com/uploads/4/5/6/1/4561014/unitratesandproportionalreasoningworksheet1.pdf

Date added: July 2, 2013 - Views: 4

pdf
CALCULATING UNIT RATES #1 Directions unit rate - Math Worksheets

Name_____ CALCULATING UNIT RATES #1. Directions: One of the most reliable ways to find a unit rate is by setting up and solving a proportion.

http://imathworksheets.com/rate-worksheets/calculating-unit-rates-fractions-1.pdf

Date added: February 24, 2014 - Views: 1

pdf
PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND UNIT RATES

PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND UNIT RATES 7/28/11 1:59 PM file:///Users/millsv/Library/Caches/TemporaryItems/Outlook%20Temp/PROPORTIONAL%20RELATIONSHIPS%20AND%20UNIT%20RATES.webarchive Page 6 of 8 4 8/3 5 10/3 6. The number of pounds can be found by multiplying the number of

http://www.stancoe.org/SCOE/iss/common_core/math/math_sample_units/7th-Grade-Proportional-Relationships-and-Unit-Rates.PDF

Date added: December 6, 2012 - Views: 5

pdf
Complex Fractions and Unit Rates- HOMEWORK

Complex Fractions and Unit Rates- HOMEWORK Simplify: (Show all your work.) 1. 2. 3. 4. Pep Club members are making spirit buttons.

http://www.lz95.org/assets/1/17/Complex_Fractions_and_Unit_Rates-HW1.PDF

Date added: May 7, 2013 - Views: 1

pdf
MTH 092 Ratios, Rates and Proportions - Delta College

MTH 092 Ratios, Rates and Proportions 2 III. Unit rates are rates that have a one in the denominator. For example, to write 132 miles on 3 gallons of gas as a unit rate, we would:

http://www3.delta.edu/pglutz/SayKnowMath/MTH092/ratio.pdf

Date added: October 6, 2011 - Views: 64

pdf
CALCULATING UNIT RATES #1 Directions unit rate pts x = 40 ...

Name_____ CALCULATING UNIT RATES #1. Directions: One of the most reliable ways to find a unit rate is by setting up and solving a proportion.

http://imathworksheets.com/rate-worksheets/calculating-unit-rates-integers-1.pdf

Date added: February 16, 2014 - Views: 3

pdf
UNIT OVERVIEW - BCPSS

Unit rates are confusing to students because when we present them in tables as an input and output, it is miles per hour. This may seem backwards t o students when they work with tables or graphs since they are used to input and output

http://www.bcpss.org/bbcswebdav/institution/CURRICULUM/MATH%20CURRICULUM/Curriculum%20SY11-12/Units%20of%20Study/Grade%206%20Teacher%20Book.TSS.pdf

Date added: June 7, 2012 - Views: 10

pdf
Exploring Rates of Change Worksheet - Welcome to Mr. Vizza's ...

Exploring Rates of Change Worksheet Part 1: Text Messaging The cost for text messaging varies from company to company and from plan to plan. A plan that suits one person

http://www.mathvizza.com/Classes/AlgPrepOne/Unit5a_Rates_of_Change/TextMessageProject.pdf

Date added: June 10, 2012 - Views: 318

pdf
Worksheet: Ratios, Unit Rates Name: - Wikispaces

Worksheet: Ratios, Unit Rates Name:_____ 1. Carmen earns $175 for 25 h of work. What is her rate of pay? 2. Miro travelled 1360 km in 17 h.

http://olga-sediako.wikispaces.com/file/view/Worksheet+Proportions.pdf

Date added: November 24, 2012 - Views: 12

pdf
NAME DATE 9-1 Ratios and Rates(Pages 432–436)

Rates measure, such as miles per gallon or cents per pound. A rate with a denominator of 1 is called a unit rate. EXAMPLE Jane buys 6 cans of soda for $1.74. Express this as a unit rate for 1 soda. First write the ratio as a fraction: .

http://www.glencoe.com/sec/math/prealg/mathnet/pr01/pdf/0901a.pdf

Date added: October 6, 2011 - Views: 52

pdf
Unit Rates and Proportional Reasoning - More About Chippewa ...

Practice 6-2Unit Rates and Proportional Reasoning Write the unit rate for each situation. 1. travel 250 mi in 5 h 2. earn $75.20 in 8 h 3. read 80 pages in 2 h 4. type 8,580 words in 2 h 45 min 5. manufacture 2,488 parts in 8 h 6. 50 copies of a book on 2 shelves

http://www.cvs.k12.mi.us/dberendt/math%20links/practice%206-2%20c2.pdf

Date added: March 18, 2013 - Views: 2

pdf
Name: per: Worksheet - Reaction Rates - Rocklin Unified ...

Name:_____ per:___ Worksheet- Reaction Rates 1. Suppose two molecules that can react collide. What 3 circumstances need to occur for the

http://www.rocklin.k12.ca.us/staff/avrudny/Science/Chemistry/Unit_9/Answers_Rates_of_reaction.pdf

Date added: June 14, 2012 - Views: 412

pdf
Unit Rates with Complex Fractions You can still do the math ...

Unit Rates with Complex Fractions True story. Mrs. Royster wasn’t feeling very creative, so she went online to find ratio word problems involving complex fractions.

http://iss.schoolwires.com/cms/lib4/NC01000579/Centricity/Domain/4580/unit%20rate%20with%20complex%20frac_word%20problems.pdf

Date added: March 12, 2014 - Views: 1

pdf
Chemistry 12 Worksheet 1-1 - Measuring Reaction Rates

Chemistry 12 Unit 1-Reaction Kinetics Worksheet 1-1 Measuring Reaction Rates Page 2 b) If the rate of consumption of magnesium is 5.0 x 10-9 mol/s, find the rate of

http://msmcraesscience.weebly.com/uploads/5/1/4/4/5144948/ch_12_worksheet_1-1_measuring_reaction_rates.pdf

Date added: March 10, 2013 - Views: 2

pdf
Money Conversion Lesson six - Port of Long Beach

as rates and measures expressed as person-days to solve problems; check the ... Dimensional analysis is using unit analysis to help ... chart on the Money Conversion Worksheet. A Country B Money C One dollar in Foreign currency D Foreign Currency

http://www.polb.com/civica/filebank/blobdload.asp?BlobID=4866

Date added: October 17, 2011 - Views: 39

pdf
Math6.org Activities for Ratios

8.1 Ratios and Rates ___1) Review Worksheet ___2) Reading Ratios (GP) ___3) Unit Rates Lesson ___4) Unit Rates (GP) ___5) Best Deal (GP) ___6) Lesson Quiz ___7) **Shopping Spree 8.2 Proportions ___8) Review Worksheet ___9) Proportions (GP) ___10 ...

http://www.math6.org/pdf/lesson_plans/chapter8.pdf

Date added: October 24, 2011 - Views: 130

pdf
Industry Sponsored Budget Worksheet - Childrens Healthcare of ...

The Industry Worksheet tab is used for budgeting for industry sponsored clinical trial studies. ... Enter the hourly rates under "Unit Cost" and hours spent under "Frequency" in Section IV of the Industry Worksheet tab. Activity Personnel. Hours. Hourly Rate:

http://www.choa.org/Health-Professionals/Office-of-Sponsored-Programs/~/media/CHOA/Documents/Health-Professionals/Office-of-Sponsored-Programs/Clinical-Trial-Budget-Worksheet.pdf

Date added: May 9, 2013 - Views: 5

pdf
Name: Date: Class Period - Wikispaces

Rates Determine the unit rate for each problem. Round to the nearest tenth when needed. Please show all work for full credit.! Title: Unit Rate Worksheet Author: Eileen Short Created Date:

http://mrnewmanmath.wikispaces.com/file/view/%3DPDF_Unit_Rate_Worksheet.pdf

Date added: May 16, 2013 - Views: 3

pdf
SCALE AS A UNIT RATE - The Charles A. Dana Center

SCALE AS A UNIT RATE Dick Stanley, Ph.D., Diane McGowan, Susan Hudson Hull, Ph.D. A map is a reduced version of a real place. The ratio of distances in the map to corresponding distances in the real place is the scale of the map. Definition:

http://www.utdanacenter.org/mathtoolkit/downloads/support/scale.pdf

Date added: September 30, 2012 - Views: 5

pdf
FEES AND CHARGES WORKSHEET - Marina Coast Water District

FEES AND CHARGES WORKSHEET The following sections should be reviewed by the applicant to determine the approximate water ... Water use rates are assigned per unit-square footage, number of rooms, seats, etc.

http://www.mcwd.org/docs/engr_files/Fees%20and%20Charges%20Worksheet.pdf

Date added: February 22, 2012 - Views: 16